Rzeczyca – malownicza wieś leżąca na trasie między Kazimierzem Dolnym a Wąwolnicą. Należy do gminy Kazimierz Dolny. Położona jest w dolinie Potoku Witoszyńskiego, dopływu Bystrej.
ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU Znana jest od średniowiecza. Tędy przebiegał ważny szlak handlowy z Kazimierza Dolnego do Lublina. W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego z 1889 r. pod red. B. Chlebowskiego i W. Walewskiego w tomie X czytamy: Rzeczyca (Reczyca)- wieś i folwark nad rzeką Bystrą, powiat nowoaleksandryjski, gmina Karczmiska, parafia Kazimierz, odl. 21 wiorst od Puław, ma młyn wodny i tartak, leży w malowniczej okolicy, w pobliżu Celejowa. Folwark ten wraz z leśnictwem Uściąż miał 2422 morgów lasu i wchodził w skład dóbr karczmiskich. (...) w 1827 roku było 39 domostw, 219 mieszkańców.(...) Rzeczyca była wsią królewską, która podlegała tylko władzy króla. Wieś wyglądała inaczej, niż teraz. Była to zabudowa zwarta, wzdłuż rzeki. Oczywiście były to drewniane zabudowania pokryte strzechą. Po komasacji, która zakończyła się w 1940 roku każdy z gospodarzy otrzymał jakąś część gruntu i tam przenosił swoje domostwo. Dolina wzdłuż rzeki opustoszała. domy do tej pory są...
+ czytaj pełny opis
Rzeczyca – malownicza wieś leżąca na trasie między Kazimierzem Dolnym a Wąwolnicą. Należy do gminy Kazimierz Dolny. Położona jest w dolinie Potoku Witoszyńskiego, dopływu Bystrej.
ZOBACZ MAPĘ DOJAZDU
Znana jest od średniowiecza. Tędy przebiegał ważny szlak handlowy z Kazimierza Dolnego do Lublina. W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego z 1889 r. pod red. B. Chlebowskiego i W. Walewskiego w tomie X czytamy: Rzeczyca (Reczyca)- wieś i folwark nad rzeką Bystrą, powiat nowoaleksandryjski, gmina Karczmiska, parafia Kazimierz, odl. 21 wiorst od Puław, ma młyn wodny i tartak, leży w malowniczej okolicy, w pobliżu Celejowa. Folwark ten wraz z leśnictwem Uściąż miał 2422 morgów lasu i wchodził w skład dóbr karczmiskich. (...) w 1827 roku było 39 domostw, 219 mieszkańców.(...)
Rzeczyca była wsią królewską, która podlegała tylko władzy króla. Wieś wyglądała inaczej, niż teraz. Była to zabudowa zwarta, wzdłuż rzeki. Oczywiście były to drewniane zabudowania pokryte strzechą. Po komasacji, która zakończyła się w 1940 roku każdy z gospodarzy otrzymał jakąś część gruntu i tam przenosił swoje domostwo. Dolina wzdłuż rzeki opustoszała. domy do tej pory są porozrzucane po okolicznych wzgórzach, brak jest zwartej zabudowy. Dawne centrum wsi to obecne boisko szkoły i łąki przylegające do niej. Była tu dawniej mleczarnia i piekarnia.
Obecnie wieś liczy około 460 mieszkańców. Powoli zmienia swoje oblicze. Miejsce dawnych rolniczych gospodarstw zajmują gospodarstwa agroturystyczne chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na bliską odległość do Kazimierza Dolnego, jak i też na osobisty urok wsi, na który składają się liczne wąwozy, głębocznice, łąki i pagórki porośnięte drzewami i lasami. Od dawna Rzeczyca była nazywana Małymi Bieszczadami. Na mapie topograficznej widnieje nawet nazwa Góry Rzeczyckie.
Nie ma Rzeczyca wprawdzie zabytków poza kamienną kapliczką z początku XX wieku i kilkoma starymi chałupkami, ale sam krajobraz jest niepowtarzalny i zachwyca każdego, kto zjawia się po raz pierwszy. Tutaj mieszkał i pracował słynny kazimierski malarz Andrzej Kołodziejek, mieszkający niedaleko szkoły na pobliskim wzgórzu. Czasami uroki wsi utrwala na płótnie inny znany malarz kazimierski Jerzy Gnatowski.
Obecnie centrum Rzeczycy stanowią: budynek VI - klasowej szkoły podstawowej położony na zielonym wzgórzu, strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej i trzy sklepy, w tym dwa spożywcze. Ciekawie wygląda nazwana przez mieszkańców Góra Dzwonowa, na której umieszczony był tzw. dzwon do ostrzegania ludzi przed pożarami. Przez długie lata był z niej pobierany materiał do budowy domów w postaci kredy. Obecnie kamieniołom jest nieczynny i powoli zarasta trawą i krzewami. Szkoda, że nie ocalał drewniany młyn należący do rodziny Krasewiczów, rozebrany pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Dawna duża rzeka, od której wieś zapewne przyjęła nazwę stała się małym strumyczkiem. Zanikają bowiem liczne niegdyś źródła, poziom wody obniża się z roku na rok.
Przez Rzeczycę biegnie często uczęszczany szlak rowerowy od Kazimierza przez Skowieszynek, Witoszyn, Rąblów do Wąwolnicy.
mgr Marzena Siwiec
- zwiń